Asystent doboru zrządzenia

Maty antystatyczne, Maty ESD

Podstawowym sposobem ochrony przedmiotów wrażliwych na ładunki elektostatyczne (ESD) jest stworzenie ścieżki uziemienia, sprowadzającej potencjał elektryczny wszystkich materiałów oraz ludzi do wspólnego poziomu. Stosowanie mat antystatycznych ochronnych NOTRAX ESD wraz z akcesoriami ESD pozwala na stworzenie uziemienia odprowadzającego ładunki elektrostatyczne z przedmiotów, a tym samym na zredukowanie powstającego w ludziach ładunków elektrostatycznych do bezpiecznego poziomu.

Miejsca pracy chroniące przed ładunkami elektrostatycznymi o rezystancji uziemienia wynoszącej 106 do 109 Ω posiadają powierzchnie, które mają taki sam potencjał elektryczny jak inne przedmioty w danym obszarze pracy. Nasza oferta obejmuje rozwiązania na blaty robocze Anti-Stat POP (spełniające wymagania EOS/ESD-S4) zabezpieczające blat stołu i wrażliwe elementy znajdujące się na nim oraz maty podłogowe ESD , na których stoimy wykonują swoją pracę.

W celu stworzenia kompletnego stanowiska pracy zabezpieczonego pod względem ESD, wyposaża się je w odpowiednia akcesoria antyelektrostatyczne. Należą do nich oprócz niezbędnych przewodów i wtyczek uziemiających opaski nadgarstkowe łączące skórę pracownika z uziemieniem oraz uziemienie stóp.
                       

ESD  I 
Redukcja zmeczenia  I  Antypoślizgowa  I  Izolacja  I  Nierozprzestrzenianie płomienia  Ochrona

 

 

 

Maty antystatyczne, maty ESD Notrax®

 

Rośnie popyt na rozwiązania antystatyczne dla zastosowań w środowiskach przemysłowych i handlowych.
Elektryczność statyczna jest wszędzie. W wielu miejscach głównie wytwarzają ją ludzie. Chodzenie lub nawet siedzenie na pewnych typach taboretów może  naładować ciało do kilku tysięcy woltów, szczególnie zimą, kiedy powietrze jest suchsze.

Gromadzenie się elektryczności statycznej zwykle pozostaje niezauważone aż do momentu wyładowania elektrostatycznego (ESD). Tak jak w chmurze, ładunek elektrostatyczny gromadzi się i szuka najkrótszej drogi do ziemi. Kiedy nastąpi wyładowanie pracownik może odczuć duży wstrząs elektryczny. Jeśli wyładowanie było odczuwalne, to napięcie wynosiło prawdopodobnie powyżej 2000 V. Jeśli było słyszalne, mogło to być pomiędzy 3000 a 5000 V. A jeśli pojawiła się niebieska iskra, napięcie wynosiło najprawdopodobniej powyżej 10000 V.

Przy braku odpowiednich środków zaradczych ładunki elektrostatyczne mogą powodować nieprzyjemne wstrząsy elektryczne u pracowników oraz niezauważalnie uszkodzić wrażliwe urządzenia elektryczne.


Skąd na nagła potrzeba ochrony przed ESD?
W latach dziewięćdziesiątych chipy produkowano z zabezpieczeniem przed wyładowaniem elektrostatycznym. Zrezygnowano jednak z niego, aby zmniejszyć gabaryty sprzętu komputerowego, więc komponenty te są bardziej narażone na zakłócenia elektryczne. Odporność komponentów oprogramowania, która kiedyś wynosiła ponad 1000 V, teraz wynosi 50 V i przewiduje się, że spadnie do 25 V. Wyładowanie elektrostatyczne powoduje zwykle niezauważalne uszkodzenia sprzętu elektronicznego lub osłabia go, prowadząc do awarii w późniejszym czasie. Zapobieganie gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych stało się więc priorytetem dla projektantów budynków i kierowników zakładów.

Na dodatek, z powodu zwiększonego stosowania technologii elektronicznych, zabezpieczenie przed elektrycznością statyczną wymagane jest w coraz większej ilości branż. Komputery w różnych formach są dziś prawie wszędzie. Zagrożenie wyładowaniem elektrostatycznym występuje wszędzie: w opiekaczu, w telewizorze, w produkcji, w logistyce, w call center, itp.

 

Maty zabezpieczające przed ESD
W celu osiągnięcia zabezpieczenia obszaru pracy zgodnego z normą IEC 61340-5-1 lub ANSI EOS/ESD 6.1, wszystkie przewodniki w środowisku pracy, w tym personel, muszą zostać uziemione do tego samego punktu uziemienia, tworząc równowagę pomiędzy wszystkimi elementami a personelem. Istnieje wiele produktów pomagających zmniejszyć lub wyeliminować gromadzenie się ładunków elektrostatycznych: meble, sprzęt, obuwie, materiały podłogowe. Wśród tych wielu wyrobów, wielu kierowników zakładów za najbardziej skuteczne środki zapobiegające problemom z ESD uznaje posadzki rozpraszające ładunki elektrostatyczne. W MIT Lincoln Laboratories stwierdzili nawet, że gumowe antystatyczne wykładziny podłogowe to najskuteczniejsze zabezpieczenie przed elektrycznością statyczną dla wszystkich zastosowań i jedyne, które działa bez względu na typ noszonego obuwia.

 

Typoszereg mat antystatycznych obejmuje maty od rozpraszających do przewodzących, zgodnie z wymaganiami IEC 61340-4-14. Maty rozpraszające posiadają rezystancję w zakresie 10^6 - 10^9 Ω. Ładunki odprowadzane są do ziemi wolniej
i w sposób bardziej kontrolowany, niż w przypadku materiałów przewodzących. Maty przewodzące odprowadzają ładunki
elektrostatyczne szybciej, ich rezystancja wynosi 10^4 - 10^6 Ω. W matach przewodzących bezpiecznych rezystancja powinna
wynosić poniżej 10^4 Ω. W odpowiedzi na rosnący popyt Notrax® wprowadził na rynek wiele typów mat przeciwzmęczeniowych antystatycznych, specjalnie zaprojektowanych dla odprowadzania ładunków elektrycznych z pracowników, celem unikania nieprzyjemnych wstrząsów i ochrony sprzętu.

Notrax® oferuje także pełną gamę akcesoriów antystatycznych, w tym przewody uziemiające, opaski na nadgarstek, uziemienie Przewód spiralny na pięty i środek czyszczących do mat antystatycznych.

 

 PRAWIDŁOWE ZABEZPIECZENIE STANOWISKA ESD