Asystent doboru zrządzenia

Maty antypoślizgowe, maty antyzmęczeniowe, maty przemysłowe dla przemysłu spożywczego i gastronomii

Maty przemysłowe, maty antypoślizgowe, maty antyzmęczeniowe NOTRAX dla przemysłu spożywczego i gastronomii zapewniają bezpieczeństwo i komfort pracy. Są wykonane ze specyficznych mieszanek gum i tak zaprojektowane, by zapewnić dobra przyczepność do podłogi oraz natychmiastowy odpływ cieczy, co jest najbardziej efektywnym, ekonomicznym i trwałym rozwiązaniem dla zredukowania ryzyka poślizgnięć.

 

Antypoślizgowość I Izolacja I Odprowadzanie płynów I Ochrona I Boso I MicroSTOP I Czyszczenie
Zalety wykładzin Notrax dla przemysłu spożywczego

Antypoślizgowość
W przemyśle spożywczym poślizgnięcia i upadki odpowiedzialne są za 20% - 30% wypadków, ktore powodują  długoterminowe przerwy w pracy. Problem polega na tym, że podłoga musi byc gładka, aby umożliwiać czyszczenie i dezynfekcję. Jednak “obecność wody, olejów roślinnych lub zwierzęcych, krwi, mąki oraz różnych odpadów biologicznych powoduje, że podłogi stają się szczegolnie niebezpieczne i upadki są bardziej poważne, ponieważ pracownicy często trzymają różny sprzęt w rękach”, podkreśla Henri Saulnier, prezes IET (Work Equipment Engineering) francuskiego INRS.

Wyłączne czyszczenie podłóg nie wystarcza, aby zapobiec ich śliskosci. Wildbrett & Sauer (1992) zaobserwowali, że nawet podłogi z antypoślizgowym pokryciem w kontakcie na przykład z mlekiem stają sie również po czyszczeniu śliskie wskutek akumulacji mikroskopijnych plam (proteiny, tłuszcz). Trzeba byłoby systematycznie wymieniac pokrycie antypoślizgowe, aby zapewnić jego efektywność. Maty Notrax® są wykonane ze specyficznych mieszanek gum i tak zaprojektowane, by zapewnić dobrą przyczepność do podłogi oraz natychmiastowy odpływ ciecz, co jest najbardziej efektywnym, ekonomicznym i trwałym rozwiązaniem dla zredukowania ryzyka poślizgnięć.

 

Izolacja
Podłogi w zakladach pracy, szczególnie w przemyśle spożywczym, są często zimne i mokre. Maty antyzmęczeniowe, maty przemysłowe, maty antypoślizgowe izolują stojących pracownikow od zimnego podłoża. Pozwala to na zachowanie znacznie cieplejszych stóp i przyczynia się do ogólnej poprawy samopoczucia.


Bezpieczeństwo
Dużą ilośc uszkodzeń powodują upadające przedmioty jak np. porcelana i szkło w gastronomii lub narzędzia jak np. często używane noże w przemyśle spożywczym. Maty przemysłowe Notrax® są wykonane ze specyficznej mieszanki gum, która neutralizuje uderzenie takich upadających przedmiotów i tym samym redukuje ryzyko stłuczek oraz hałas, a jednocześnie chroni podłogę.


Redukcja zmęczenia
Efekt redukcji zmęczenia przy zastosowaniu mat antyzmęczeniowych został najlepiej opisany w publikacji “Occupational Health & Safety”, której autorem jest James M. Kendrick: “Maty antyzmęczeniowe są zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiały wykonywanie naturalnych, choć zwykle niezauważalnych ruchów ciała, które powodują subtelne ruchy mięśni łydek i ud. Przyczynia się to do poprawy przepływu krwi przez naczynia w nogach i zapobiega zastojom krwi w żyłach, które powodują odczucie zmęczenia u pracowników.”

Badania przeprowadzone w Centrum Ergonomii na Uniwersytecie Michigan, oraz na Wydziale Inżynierii Przemysłowej Uniwersytetu Stanu Kansas doprowadziły do zaobserwowania różnic między staniem na podłodze twardej i na podłodze miękkiej. We wnioskach z tych badań stwierdzono znaczący wpływ mat przemysłowych na zmęczenie i komfort, odczuwane w różnych częściach ciała pracownika.

Długotrwała praca w pozycji stojącej na twardej posadzce może powodować szereg problemów. Po pierwsze, stanie powoduje zaciskanie mięśni, co redukuje przepływ krwi. Prowadzi to do bólów mięśni i stawów i powoduje zastoje krwi w żyłach. Długotrwałe stanie powoduje dodatkowo wykrzywienie lub nadmierne spłaszczenie stopy. Może to być po prostu męczące i nieco bolesne, ale może też doprowadzić do wystąpienia plantar fasciitis lub innych poważnych schorzeń stóp. Bóle w dolnej części pleców najczęściej występują u pracowników stojących w pracy 4 lub więcej godzin dziennie.

Jak opisał J.M. Kendrick, wynikiem efektu amortyzacyjnygo maty antyzmęczeniowe sa mikroruchy stóp, zmniejszające zastoje krwi w żyłach nóg. W konsekwencji zmniejsza to ryzyko poślizgnięcia i upadku. Wykładzina może też dostarczyć bezpieczeństwa w przypadku zimnych i wilgotnych posadzek. Uważa się, iż zmniejszenie zmęczenia w pracy wywiera wielostronny, korzystny wpływ na pracowników, redukując prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków i poprawiając ogólną wydajność pracy. Zmniejsza się absencja chorobowa powodowana wypadkami, liczba zwolnień lekarskich oraz poprawie ulegają warunki bhp.Zbyt miękka wykładzina może z drugiej strony mieć efekty negatywne. Może być przyczyną nadmiernego zmęczenia, ponieważ zbytnio obciąża mięśnie szkieletowe. Wysiłek z tym związany można przykładowo porównać do biegania po piasku. Maty antyzmęczeniowe Notrax® są wykonane ze specyficznych mieszanek gum i tak zaprojektowane, aby redukować zmęczenie. Przyczynia się to do wzrostu produktywności i zadowolenia pracowników.


Jaki jest cel stosowania zróżnicowanych wykładzin?
Pomimo, iż wyniki badań wykazują jednoznacznie korzystne działanie wykładzin, ich skuteczność jest ostatecznie poddawana testowi przez pracownika na stanowisku pracy. Fizyczna wielkość ciała pracownika oraz jego osobiste preferencje odnośnie wygody mogą mieć wpływ na decyzję o wyborze właściwiej maty przemysłowej, maty antyzmeczeniowej. Osoba ważąca 90 kg będzie potrzebowała inną wykładzinę niż osoba ważąca zaledwie 60 kg. Poza miękkością/twardością maty przemysłowej należy także uwzględnić swobodę ruchów pracownika. O ile funkcja antypoślizgowa wykładziny nie podlega dyskusji (1 z 6-u wypadków przy pracy związany jest z poślizgnięciem, co przekłada się na 35 % dni absencji chorobowej), to również należy uwzględnić łatwość dokonywania zwrotów podczas poruszania się po wykładzinie.


Dlaczego Notrax?
Notrax® oferuje doskonałe rozwiązania dla pracy w pozycji stojącej, ponieważ, w odróżnieniu od innych producentów wykładzin, uwzględniamy różnice w preferencjach pracowników, jak również posiadamy wiedzę odnośnie różnorodnych warunków pracy w środowisku przemysłowym. Państwa wybór powinien uwzględnić optymalną kombinację komfortu (redukcja zmęczenia), wzoru powierzchni i zdolności odprowadzania cieczy (antypoślizgowość) oraz jakości (odporność na oleje /smary). Katalog ten umożliwia wybór prawidłowej maty antyzmęczeniowej dla właściwego zastosowania w przemyśle spożywczym i gastronomii. Przyczyni się to do podwyższenia produktywności i zadowolenia pracowników oraz do zmniejszenia liczby wypadków.

Dziękujemy za wybór Notrax®