Asystent doboru zrządzenia

Maty przemysłowe, maty antyzmęczeniowe, maty antypoślizgowe dla środowisk mokrych i zaolejonych

Maty przemysłowe do obszarów mokrych i zaolejonych to rozwiązania przeznaczone do długotrwałego użytkowania w środowiskach warsztatowych i przemysłowych. Otwory znakomicie odprowadzają ciecze oraz wentylują podłoże ułatwiając utrzymanie suchego, czystego i bezpiecznego miejsca pracy. Nasze rozwiązania występują w postaci mat przemysłowych dostępnych w standardowych wymiarach z oryginalnymi listwami wykańczającymi lub w postaci modułowych płyt gumowych wraz z łącznikami pozwalającymi ułożenie z mat dowolnej powierzchni.

 

 

 

Rozwiązania Notrax® dla obszarów mokrych
 

 

 

Poślizgnięcia się, upadki, itp.

Poślizgnięcia i upadki to zwykle największe zmartwienie w „zaolejonych” środowiskach pracy. Stanowią one 20-30% wypadków powodujących długotrwałą nieobecność w pracy. Straty z tego skutku często są wysokie, gdyż 30% upadków powoduje zwolnienia lekarskie powyżej 21 dni.

 

Cztery główne powody poślizgnięcia lub potknięcia się:

• śliska/ mokra posadzka na skutek wody lub innych płynów;
• śliska posadzka na skutek zanieczyszczeń suchych lub pylistych, np. trocin;
• stałe lub tymczasowe przeszkody;
• nierówności powierzchni i zmiany poziomu, np. nieoznakowane progi.

 

Jednak dane NIOSH dotyczące wypadków w miejscu pracy pokazują, że długotrwałe zwolnienia lekarskie są również powodowane przez nadmierny wysiłek oraz pracę powtarzalną. W istocie te dwa czynniki odpowiadają za dwa razy więcej opuszczonych dniówek niż wypadki i stanowią największą przyczynę urazów niepowodujących śmierci i chorób wymagających nieobecności w pracy.

Źródło: NIOSH (National Institute for Occupational Safety and Health) to agencja federalna w USA odpowiedzialna za prowadzenie badań i wydawanie zaleceń w zakresie zapobiegania wypadkom przy pracy. Jej misją jest gromadzenie wiedzy dotyczącej BHP i przekładanie tej wiedzy na działania praktyczne. Notrax® posiada specjalną gamę mat przeciwmęczeniowych przeznaczonych specjalnie na śliskie posadzki.



Poprawa przyczepności


Kiedy są mokre lub wystawione na działanie oleju czy smaru, posadzki stają się niebezpiecznie śliskie. Powoduje to ciecz, która w momencie stąpnięcia znajduje się pomiędzy podeszwą buta a posadzką. Jest to podobne zjawisko jak aquaplaning podczas jazdy samochodem. Mokre źródła zanieczyszczeń to woda, oleje, smary i roztwory do mycia. Problem można rozwiązać zwiększając przyczepność poprzez stosowanie odpowiedniego obuwia i maty antypoślizgowe.

Usuwanie odpadów

Posadzka staje się śliska także z powodu zanieczyszczenia jej ciałami suchymi lub pylistymi, np. trocinami czy innymi odpadkami gromadzącymi się na podłodze. Piasek, żwir i brud, które dostaną się pomiędzy gładką podeszwę buta a posadzkę, działają jak miniaturowe łożyska kulkowe, stopa „odjeżdża”, człowiek traci równowagę i przewraca się. Ten problem można rozwiązać stosując duże otwory ściekowe, do których spływać będą suche lub mokre odpadki, a posadzka pozostanie czysta.

 

 

Działanie przeciwzmęczeniowe

Stanie na twardej powierzchni przez długi czas może doprowadzić do wielu problemów. Po pierwsze, w pozycji stojącej mięśnie się obkurczają, co zmniejsza przepływ krwi. To powoduje ból mięśni i stawów oraz zastój krwi. Dodatkowo, stanie przez dłuższy czas powoduje pronację lub nadmierne spłaszczenie stóp. Jest to męczące i trochę bolesne, oraz może doprowadzić do zapalenia powięzi podeszwy i innych poważnych powikłań stóp. Najsilniejszy ból w dolnej części
pleców występuje u osób stojących dziennie przez 4 godziny lub dłużej.

Jak zauważył James Kendrick w wydaniu „Occupational Health & Safety” z kwietnia 1999 r., amortyzujący wpływ mat antyzmęczeniowych powoduje ciągłe mikroruchy stóp, co minimalizuje zastoje krwi w nogach.

Jako drugą przyczynę zmęczenia prof. dr Redha Taiar (2011) z Uniwersytetu w Reims we Francji podał brak równowagi. Poza zbyt częstym używaniem tych samych mięśni, kiedy w układzie brak równowagi, mięśnie muszą pracować ciężej w jej poszukiwaniu i krótki czas ich reakcji utrzymywany jest kosztem energii (zmęczenie).

Taiar podkreślił, że „bez maty występuje dysfunkcja w równowadze ciała, która może spowodować patologie, których rozwój przyspiesza wykonywanie cały czas tych samych czynności”. Taka nierównowaga jest bardzo niebezpieczna dla organizmu. Stosowanie mat antyzmęczeniowych umożliwia uzyskanie właściwej równowagi i równego rozdziału wagi ciała na prawą i lewą nogę. Badania prof. Taiara potwierdziły, że maty antyzmęczeniowe powodują znacznie zmniejszenie bólu. Różnorodne materiały i substancje Maty Notrax® muszą wytrzymać trudne przemysłowe warunki pracy. W tym celu nasze maty modułowe produkowane są ze specjalistycznych związków chemicznych odpowiednich dla danego zastosowania.


Różnorodne materiały i substancje


Różnorodność materiałów daje bogaty wybór spośród wymaganych specjalistycznych cech, takich jak olejoodporność, odprowadzanie elektryczności statycznej, trudnopalność dla stanowisk spawalniczych, powłoka Grip Step® dla obszarów wyjątkowo śliskich, czy spośród kombinacji tych własności. Nasza oferta obejmuje maty do zastosowań ogólnych po przystępnych cenach oraz maty wysoko specjalistyczne.

Wszystkie maty Notrax® oznakowane są numerem wyrobu oraz nazwą i charakterystyką materiału, z którego zostały wykonane, co umożliwia łatwe ich rozróżnianie.