Asystent doboru zrządzenia

Maty przemysłowe, maty antyzmęczeniowe, maty antypoślizgowe dla środowisk mokrych i zaolejonych

Maty przemysłowe do obszarów mokrych i zaolejonych to rozwiązania przeznaczone do długotrwałego użytkowania w środowiskach warsztatowych i przemysłowych. Otwory znakomicie odprowadzają ciecze oraz wentylują podłoże ułatwiając utrzymanie suchego, czystego i bezpiecznego miejsca pracy. Nasze rozwiązania występują w postaci mat przemysłowych dostępnych w standardowych wymiarach z oryginalnymi listwami wykańczającymi lub w postaci modułowych płyt gumowych wraz z łącznikami pozwalającymi ułożenie z mat dowolnej powierzchni.

 

 

 

Rozwiązania Notrax® dla obszarów mokrych
 

 

 

Poślizgnięcia się, upadki, itp.

Poślizgnięcia i upadki to zwykle największe zmartwienie w „zaolejonych” środowiskach pracy. Stanowią one 20-30% wypadków powodujących długotrwałą nieobecność w pracy. Straty z tego skutku często są wysokie, gdyż 30% upadków powoduje zwolnienia lekarskie powyżej 21 dni.

 

Cztery główne powody poślizgnięcia lub potknięcia się:

• śliska/ mokra posadzka na skutek wody lub innych płynów;
• śliska posadzka na skutek zanieczyszczeń suchych lub pylistych, np. trocin;
• stałe lub tymczasowe przeszkody;
• nierówności powierzchni i zmiany poziomu, np. nieoznakowane progi.

 

Jednak dane NIOSH dotyczące wypadków w miejscu pracy pokazują, że długotrwałe zwolnienia lekarskie są również powodowane przez nadmierny wysiłek oraz pracę powtarzalną. W istocie te dwa czynniki odpowiadają za dwa razy więcej opuszczonych dniówek niż wypadki i stanowią największą przyczynę urazów niepowodujących śmierci i chorób wymagających nieobecności w pracy.

Źródło: NIOSH (National Institute for Occupational Safety and Health) to agencja federalna w USA odpowiedzialna za prowadzenie badań i wydawanie zaleceń w zakresie zapobiegania wypadkom przy pracy. Jej misją jest gromadzenie wiedzy dotyczącej BHP i przekładanie tej wiedzy na działania praktyczne. Notrax® posiada specjalną gamę mat przeciwmęczeniowych przeznaczonych specjalnie na śliskie posadzki.Poprawa przyczepności


Kiedy są mokre lub wystawione na działanie oleju czy smaru, posadzki stają się niebezpiecznie śliskie. Powoduje to ciecz, która w momencie stąpnięcia znajduje się pomiędzy podeszwą buta a posadzką. Jest to podobne zjawisko jak aquaplaning podczas jazdy samochodem. Mokre źródła zanieczyszczeń to woda, oleje, smary i roztwory do mycia. Problem można rozwiązać zwiększając przyczepność poprzez stosowanie odpowiedniego obuwia i maty antypoślizgowe.

Usuwanie odpadów

Posadzka staje się śliska także z powodu zanieczyszczenia jej ciałami suchymi lub pylistymi, np. trocinami czy innymi odpadkami gromadzącymi się na podłodze. Piasek, żwir i brud, które dostaną się pomiędzy gładką podeszwę buta a posadzkę, działają jak miniaturowe łożyska kulkowe, stopa „odjeżdża”, człowiek traci równowagę i przewraca się. Ten problem można rozwiązać stosując duże otwory ściekowe, do których spływać będą suche lub mokre odpadki, a posadzka pozostanie czysta.

 

 

Działanie przeciwzmęczeniowe

Stanie na twardej powierzchni przez długi czas może doprowadzić do wielu problemów. Po pierwsze, w pozycji stojącej mięśnie się obkurczają, co zmniejsza przepływ krwi. To powoduje ból mięśni i stawów oraz zastój krwi. Dodatkowo, stanie przez dłuższy czas powoduje pronację lub nadmierne spłaszczenie stóp. Jest to męczące i trochę bolesne, oraz może doprowadzić do zapalenia powięzi podeszwy i innych poważnych powikłań stóp. Najsilniejszy ból w dolnej części
pleców występuje u osób stojących dziennie przez 4 godziny lub dłużej.

Jak zauważył James Kendrick w wydaniu „Occupational Health & Safety” z kwietnia 1999 r., amortyzujący wpływ mat antyzmęczeniowych powoduje ciągłe mikroruchy stóp, co minimalizuje zastoje krwi w nogach.

Jako drugą przyczynę zmęczenia prof. dr Redha Taiar (2011) z Uniwersytetu w Reims we Francji podał brak równowagi. Poza zbyt częstym używaniem tych samych mięśni, kiedy w układzie brak równowagi, mięśnie muszą pracować ciężej w jej poszukiwaniu i krótki czas ich reakcji utrzymywany jest kosztem energii (zmęczenie).

Taiar podkreślił, że „bez maty występuje dysfunkcja w równowadze ciała, która może spowodować patologie, których rozwój przyspiesza wykonywanie cały czas tych samych czynności”. Taka nierównowaga jest bardzo niebezpieczna dla organizmu. Stosowanie mat antyzmęczeniowych umożliwia uzyskanie właściwej równowagi i równego rozdziału wagi ciała na prawą i lewą nogę. Badania prof. Taiara potwierdziły, że maty antyzmęczeniowe powodują znacznie zmniejszenie bólu. Różnorodne materiały i substancje Maty Notrax® muszą wytrzymać trudne przemysłowe warunki pracy. W tym celu nasze maty modułowe produkowane są ze specjalistycznych związków chemicznych odpowiednich dla danego zastosowania.


Różnorodne materiały i substancje


Różnorodność materiałów daje bogaty wybór spośród wymaganych specjalistycznych cech, takich jak olejoodporność, odprowadzanie elektryczności statycznej, trudnopalność dla stanowisk spawalniczych, powłoka Grip Step® dla obszarów wyjątkowo śliskich, czy spośród kombinacji tych własności. Nasza oferta obejmuje maty do zastosowań ogólnych po przystępnych cenach oraz maty wysoko specjalistyczne.

Wszystkie maty Notrax® oznakowane są numerem wyrobu oraz nazwą i charakterystyką materiału, z którego zostały wykonane, co umożliwia łatwe ich rozróżnianie.